Historie a současnost

Historie

Základní kámen nové školní budovy byl položen 12. července 1893. Nákladem 23 500 zlatých byla postavena za 14 měsíců. Slavnostně byla otevřena 16. září 1894. Ve třech třídách se vyučovalo 179 žáků. Od té doby prošlo školními lavicemi mnoho žáků a škola slouží svému poslání dodnes.

V roce 1961 byla zredukována na jednotřídní školu a v témže roce byla otevřena i mateřská škola a školní jídelna. Celá budova byla postupně modernizovaná a po celou svoji historii udržována. Poslední velká rekonstrukce  proběhla v roce 2013. Dnes škola spolu s kostelem tvoří důstojnou dominantu obce.

Současnost školy

Od 1. 1. 2003 je škola samostatným právním subjektem.
Zahrnuje tyto součásti: základní školu, mateřskou školu, školní družinu, školní jídeln.u
Základní škola má dvě třídy se čtyřmi postupnými ročníky.
Mateřská škola je jednotřídní. Do smíšené třídy docházejí děti od 3 do 6 let nejen ze Zlaté Olešnice, ale i okolních obcí.

Součástí je i školní družina, kam dochází většina žáků.
Školní jídelna vaří i vydává obědy a svačiny.

Budova školy prošla za výrazné pomoci zřizovatele v posledních deseti letech postupně celkovou rekonstrukcí vně i uvnitř. Nově byla vybudována všechna sociální zařízení, úklidová místnost, zázemí pro zaměstnance. Školní kuchyně byla vybavena podle hygienických požadavků. Všechny prostory, které slouží dětem, byly vybaveny novým nábytkem a dalším potřebným vybavením.

Rovněž školní zahrada a hřiště prošly celkovou rekonstrukcí a jsou nově vybaveny herními a sportovními prvky.

Škola nemá odpovídající tělocvičnu. K výuce Tv využívá za příznivého počasí školní hřiště a krásnou okolní přírodu. Jinak děti cvičí v sále nově postavené obecní budovy (bývalé sokolovny).
Naší snahou je vytvořit pro děti příjemné a podnětné prostředí a poskytnout jim dobrý základ pro další vzdělávání.

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Hřmí-li v dubnu, konec mrazům.

Svátek má Robert

• Mezinárodní den proti hluku
  • Mezinárodní den tance
  • Světový den imunologie